Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 12, 2021 in Nieruchomości i budowa |

Z czego wykonana jest płyta OSB?

Z czego wykonana jest płyta OSB?

Jeżeli sprawdzacie dostępne na rynku materiały drewnopochodne, które mogą być wykorzystywane do wykończenia wnętrz lub w budownictwie, to na pewno zwrócicie uwagę na płyty OSB. To jeden z popularniejszych wyborów, na który stawiają zarówno amatorzy oraz profesjonalne firmy wykończeniowe. Atutem takich płyt jest przede wszystkim ich wytrzymałość oraz stosunkowo niska cena, dlatego często wykorzystywane są one również jako zamienniki dla sklejki lub litych desek. Wysokiej jakości płyty OSB mogą być używane również w warunkach wysokiej wilgotności, co również wpływa na ich powodzenie i wysokość sprzedaży.

Warto sprawdzić, w jaki sposób powstaje płyta OSB. To materiał drewnopochodny, który w aż 90% składa się z drewna. Na rynku możemy znaleźć płyty jednowarstwowe i wielowarstwowe. Każda z tych warstw powstaje z wiórów drzewnych o długości kilku centymetrów i podobnym kształcie. Najczęściej wykorzystuje się do tego wióry świerkowe oraz sosnowe. Następnie wióry w poszczególnych warstwach są ze sobą łączone za pomocą żywicy syntetycznej. W każdej z warstw, wióry ułożone są w innej płaszczyźnie, dzięki czemu później wzajemnie zwiększają swoją wytrzymałość. Na dalszym etapie warstwy są ze sobą prasowane w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. W ten sposób powstają płyty OSB.

Jak wykorzystać taki materiał?

Drewnopochodne płyty OSB wykorzystywane są przede wszystkim w branży budowlanej oraz w wykończeniu wnętrz. Mogą być używane jako poszycia ścian i dachów, a także podkłady podłogowe. Ich atutem jest niska cena, wytrzymałość oraz dobre właściwości izolacyjne. Najwyższej jakości płyty OSB mogą posłużyć również do tworzenia wybranych elementów konstrukcyjnych w przypadku budynków, które powstają metodą szkieletową. To również popularne zastosowanie tego materiału.

Ponadto płyty OSB na większą skalę wykorzystywane są również w branży meblowej. Tu mogą posłużyć do tworzenia praktycznych półek lub regałów, które następnie mogą być używane w domowych wnętrzach lub w miejscach komercyjnych, na przykład w halach produkcyjnych lub w magazynach. Materiał ten służy również do tworzenia form mebli drewnianych, które następnie pokrywane są tapicerką. Skala wykorzystania płyt OSB jest bardzo duża, a sam materiał przeznaczony jest zarówno dla profesjonalistów oraz dla domowych majsterkowiczów.