Lilia tygrysia – uprawa i wymagania
Lilie to jedne z najpopularniejszych i najbardziej docenianych kwiatów w polskich ogrodach. Choć niektóre odmiany mogą być wyjątkowo wymagające pod względem warunków i sposobów pielęgnacji, większość lilii z powodzeniem może być uprawiana przez początkujących miłośników ogrodnictwa. Idealnym kwiatem na początku przygody z liliami ogrodowymi jest lilia tygrysia – piękna, zjawiskowa roślina, która stanowi wspaniałą ozdobę ogrodów orientalnych, klasycznych i nowoczesnych.
Lilia tygrysia – morfologia
Lilia tygrysia to stosunkowo duża odmiana lilii, która osiąga wysokość około 150cm. Jej cechą charakterystyczną są duże, kielichowe kwiaty o długości 10cm, które mają piękną, pomarańczową barwę i wyróżniają się delikatnym, ciemniejszym nakrapianiem przypominającym tygrysie cętki. Kwiaty lilii tygrysiej pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia i mogą utrzymywać się nawet do późnego lata. Zachwycają nie tylko wyglądem, ale również słodkim, intensywnym zapachem, który przyciąga motyle.
Uprawa lilii tygrysiej
Jeśli zastanawiamy się kiedy sadzić rośliny cebulowe w przypadku lilii najlepiej wysadzać je jesienią (w październiku) lub wczesną wiosną (na początku kwietnia). Lilie tygrysie najlepiej rosną w miejscach o dużym nasłonecznieniu. Preferują stanowiska dosyć dobrze osłonięte od wiatru – mocne podmuchy mogą uszkadzać delikatne liście i kwiaty oraz łamać łodygi rośliny. Preferują glebę żyzną, próchniczą i dosyć mocno zasobną w składniki odżywcze. Dosyć dobrze znoszą niskie temperatury, jednak przed zimą warto dodatkowo okryć korzenie przed zmarznięciem. Latem należy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny: lilie tygrysie źle znoszą zarówno długotrwałą suszę, jak i zastoje wody.
Lilie to rośliny wieloletnie, które mogą stanowić wspaniałą ozdobę przydomowego ogrodu przez długi czas. Aby cieszyć się doskonałą kondycją roślin należy co kilka lat przesadzać je w inne miejsce, a także regularnie odżywiać delikatnymi, naturalnymi nawozami, które zapewnią obfite kwitnięcie.
Najnowsze komentarze