Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 19, 2019 in Nie samym wnętrzem... |

Najdroższe owoce w Polsce i na świecie.

Najdroższe owoce w Polsce i na świecie.

Owoce są zdrowym przysmakiem uwielbianym na całym świecie. Ich cena jest uzależniona głównie od warunków gospodarczych panujących w kraju. Ponadto kształtują ją także warunki atmosferyczne, w czasie suszy rośliny trzeba nawadniać co generuje dodatkowe koszty. Podobnie w przypadku obfitych opadów deszczu, które zbyt mocno nawadniają grunt i potrafią doprowadzić do gnicia owoców. Niekorzystne warunki pogodowe potrafią wygenerować ogromne straty, które rolnicy są zmuszeni odrabiać przez podnoszenie cen owoców.
W tym roku dodatkowo na wzrost cen owoców znacząco wpłynęła pandemia, która zmniejszyła diametralnie sprzedaż warzyw i owoców od lokalnych rolników.

Najdroższy owoc w Polsce

Ceny owoców z roku na rok ulegają zmianom, pod wpływem różnych czynników. W tym roku do najdroższych owoców w Polsce należą czereśnie, za które trzeba zapłacić od 60 zł do nawet 120zł za kg.
Na drugiej bardzo drogiej pozycji znajdują się truskawki. Za które w tym roku trzeba było zapłacić nawet 43 zł za kg owoców. Cena wydaje się wręcz niebotyczna jeżeli przypomnimy sobie chociażby zeszłoroczne 5 zł za które można już było dostać 1 kg truskawek w szczycie sezonu.
Jednak w tym roku jedyną szansą na minimalnie tańsze owoce była oferta samodzielnego zbierania owoców na polu, którą wystosowali rolnicy. Można było samodzielnie przyjechać do gospodarstwa i nazrywać owców a następnie kupić je za dużo niższą cenę niż w sklepie. Takie przedsięwzięcia okazały się być bardzo korzystne dla obydwu stron.

Najdroższy owoc świata

Po mimo, że wśród najdroższych owoców świata znajdziemy także truskawki Senbikiya Queen, które kosztują 80 euro za paczkę (12 sztuk). To jednak sytuacja na rynku światowym wygląda trochę inaczej. Przede wszystkim różnica cenowa po miedzy owocami dostępnymi w Polsce i na świecie jest ogromna. Za najdroższy owoc świata aktualnie uważany jest Melon Yubari, który jak większość wyjątkowych i najdroższych owoców świata można dostać w okolicach wyspy Hokkaido w Japonii. Za 2 sztuki tego wyjątkowego gatunku melona trzeba zapłacić 21 500 euro. Z racji swojej gigantycznie wysokiej ceny, Japończycy zwykli kupować go i wręczać na prezent na wyjątkowe okazje.