Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 1, 2021 in Nie samym wnętrzem... |

Wysłodki buraczane dla koni. O czym powinniśmy wiedzieć?

Wysłodki buraczane dla koni. O czym powinniśmy wiedzieć?

Hodowcy koni na pewno wiedzą, czym są buraczane wysłodki dla koni. Jednak nie wszyscy, którzy czytają ten artykuł, są hodowcami koni. Wobec tego w tym wpisie wyjaśnimy czym są wysłodki dla koni oraz co warto o nich wiedzieć. Na wstępie wyjaśnijmy, że są one produktem ubocznym, który powstaje w czasie produkowania cukru spożywczego. Cukier ten produkuje się z buraków cukrowych. Jest to nic innego jak bulwa buraków cukrowych, która jest rozdrobniona. Z tych buraków wyługowano cukier oraz wiele innych składników rozpuszczalnych. Oczywiście w tym celu używa się wody. W ten sposób otrzymane wysłodki zawierają w sobie aż 90 procent wody. Warto zwrócić na ten szczegół uwagę.

Skład wysłodków dla koni. O czym musimy pamiętać?

80 procent zawartości to węglowodany. Te są z kolei cenna paszą dla koni oraz wszystkich przeżuwaczy. Wysłodki są praktycznie pozbawione jakichkolwiek tłuszczy. Jednak zawierają one związki azotowe, które w dużej mierze składają się głównie z białka właściwego. Masa suchych węglowodanów to z kolei od 10 do 30 procent zawartości.

Dlaczego warto stosować wysłodki buraczane, jeśli chodzi o karmienie koni?

Bardzo ważnym aspektem jest to, że takie wysłodki dla koni są dosyć tanie. Właśnie one zawierają wysoce przyswajalny błonnik. To sprawia, że jest to dobra oferta żywieniowa dla naszych koni. Bakterie znajdują się w jelicie grubym i dzięki nim proces fermentacji jest łatwy. Jednak warto odnotować pewien szczegół. Otóż wartość energetyczna buraczanych wysłodków jest wyższa niż ma to miejsce w przypadku tak zwanego granulka lucerny. Tę wartość energetyczną możemy porównać do owsa. To powoduje, że warto karmić wysłodkami konie, które mają problemy z układem pokarmowym.

Jakie konie powinniśmy karmić wysłodkami buraczanymi?

Mogą zostać one włączone w dietę zwierząt, które mają różne potrzeby. Często stosuje się je jako odpowiednia pasza dla koni, które mają problemy z zębami. Wtedy moczy się je odpowiednim substytutem paszy, gdyż łatwo się je gryzie (na pewno łatwiej niż siano), a korzyści są praktycznie takie same. Zawartość błonnika, który jest łatwo przyswajalny nadaje się świetnie w stosowaniu diety u koni mających poważne problemy gastryczne. Szczególnie przydatne dla koni są wysłodki buraczane, kiedy te mają już swój wiek. W takiej sytuacji zalecane jest stosowanie wysłodków dla koni. Warto stosować je zamiennie za siano, biorąc pod uwagę stosunek jeden do jednego, jeśli chodzi o wagę. Wtedy przyrosty ciała koni będą lepsze.

Teraz już mamy wiedzę na temat tego, czym są oraz kiedy warto stosować wysłodki buraczane dla koni. Z pewnością karmienie koni jest ważnym tematem, nad którym trzeba się dobrze zastanowić, jeśli nie chcemy narażać naszych koni na problemy zdrowotne. Warto mieć taką wiedzę oraz przede wszystkim świadomość tego, jak prawidłowo karmić nasze zwierzęta. Wysłodki buraczane świetnie się wtedy sprawdzają i konie ich potrzebują. Nie wolno nam pod żadnym pozorem tych kwestii lekceważyć, gdyż chcemy aby zwierzęta kopytne były silne oraz zdrowe.