Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 21, 2023 in Okna i wnętrza |

Higiena poduszki: Jak utrzymać czystość i świeżość swojej poduszki?

Higiena poduszki: Jak utrzymać czystość i świeżość swojej poduszki?

Łóżko składa się z wielu elementów, takich jak materac, stelaż, kołdra, pościel czy poduszka. Każdy z nich korzystnie wpływa na jakość oraz długość naszego wypoczynku. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że zarówno w przypadku poduszki, jak i wielu innych akcesoriów sypialnianych, warto zadbać o higienę? Oto kilka sposobów, aby to zrobić!

Jak wybrać dobrą poduszkę?

Poduszka do spania pełni podobną do materaca funkcję. Ma ona za zadanie wspieranie oraz stabilizację górnych partii ciała, czyli głowy, barków i kręgosłupa w odcinku szyjnym. Jednak, aby była ona w stanie właściwie pełnić swoją rolę. Właśnie dlatego, decydując się na dobrą poduszkę, należy wziąć pod uwagę:

  • rodzaj wypełnienia,

  • wysokość,

  • twardość,

  • rozmiar,

  • pozycja do spania.

Na czym polega higiena poduszki?

Utrzymanie łóżka w czystości korzystnie wpływa na zdrowy sen. W końcu nie musimy się martwić o reakcje alergiczne, które mogą zakłócić nasz wypoczynek. Zatem, jak w trzech krokach można skutecznie zadbać o poduszkę?

Krok pierwszy – wytrząsanie

Po wstaniu z łóżka zaleca się delikatne, aczkolwiek porządne wstrząsanie poduszki. Czynność ta pozwala na rozbicie wypełnienia po całej nocy, przez co jesteśmy w stanie utrzymać optymalną gęstość i elastyczność wsadu.

Krok drugi – wietrzenie

Wietrzenie poduszki polega na wystawianiu je na dwór. Róbmy to w ciepłe lub mroźne dni, gdy powietrze nie jest zbyt wilgotne. Efektem tego działania będzie odświeżenie, napowietrzenie i zabicie roztoczy. Wykonujemy tę czynność przynajmniej raz w tygodniu.

Krok trzeci – pranie

Pranie poduszek znacząco wydłuża czas użytkowania produktu. Zaleca się, aby prać je 1-2 razy do roku. Najlepiej wykonywać to zgodnie z instrukcjami producenta, co niweluje ryzyko uszkodzenia wypełnienia.

Kiedy wymienić poduszkę?

Poprzez właściwą higienę poduszki jesteśmy w stanie wydłużyć jej żywotność oraz dłużej cieszyć się pierwotnymi właściwościami. Jednak wraz z czasem, produkt ten ulega eksploatacji. Wskazuje na to:

  • nieprzyjemny zapach wydobywający się z wnętrza poduszki,

  • zniekształcone lub zbrylone wypełnienie,

  • żółte plamy na poszewce poduszki.

Szacuje się, że poduszka powinna być wymieniana co 12-18 miesięcy. Natomiast po dwóch latach zdecydowanie musimy ją wymienić ze względów higienicznych – w końcu mimo wszystko zawiera się w niej wiele alergenów.

Nic nie trwa wiecznie, gdyż każda rzecz prędzej czy później ulegnie zużyciu. Można temu zapomnieć, np. poprzez właściwą higienę. Tak jest w przypadku poduszki, o którą warto odpowiednio dbać. Co więcej, w ten sposób jesteśmy w stanie poprawić jakość swojego snu!

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.