Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 26, 2023 in Nie samym wnętrzem... |

Czy można kontrolować własne sny?

Czy można kontrolować własne sny?

Sny to ciekawe zjawisko, które wciąż nie jest w pełni wyjaśnione. Od wielu dekad są prowadzone rozmaite badania naukowe dotyczące m.in. świadomego snu. Czy istnieją skuteczne sposoby kontrolowania własnych snów? Czy metody te znajdują potwierdzenie w pracach naukowców?

Czym są sny?

Aby być w stanie odpowiedzieć na pytanie czy można kontrolować własne sny, warto najpierw zdefiniować czym tak naprawdę są same sny. Określa się je mianem subiektywnych doświadczeń o charakterze psychologicznym. Pojawiają się zarówno podczas fazy snu REM, jak i NREM. Większość osób doświadcza marzeń sennych, jednak po przebudzeniu często znikają one z pamięci. Częstotliwość oraz intensywność snów może być zupełnie inna u każdego człowieka. Niektórzy badacze skłaniają się ku teorii mówiącej, że sny są ściśle związane z przetwarzaniem informacji, emocji i doświadczeń z danego dnia. Z kolei inni uważają, że sny są przejawem kreatywności. Nie istnieją jednak badania naukowe (zarówno w dziedzinie psychologii, jak i neurologii), które byłyby w stanie w pełni jednoznacznie wyjaśnić naturę snów, ich genezę i znaczenie.

Świadomy sen – fakt czy fikcja?

W literaturze można odnaleźć termin “lucid dream”, oznaczający właśnie świadomy sen. Mówi się, że jest to sen występujący podczas fazy snu REM, który można kontrolować. Naukowe potwierdzenie tego zjawiska uzyskano w latach 70. XX wieku. Jest to obszar badań, który interesuje wielu psychologów, a w dzisiejszych czasach można wyróżnić wiele różnorodnych technik, które mogą skutecznie umożliwiać świadome śnienie. Choć są one w pełni bezpieczne, warto mieć na uwadze to, że długoterminowa praca nad uzyskaniem świadomości w snach może prowadzić do zmęczenia i niewyspania. Dlatego zawsze priorytetem powinno być wysypianie się na wygodnym materacu i ergonomicznej poduszce, a eksperymenty w zakresie świadomego snu powinny być jedynie dodatkiem.

Techniki świadomego snu – które z nich warto stosować?

Jakie techniki świadomego snu uważa się obecnie za najbardziej skuteczne?

  • Zapamiętywanie snów – większości osób śni się coś praktycznie każdej nocy. Warto rozpocząć prowadzenie dziennika snów. Systematyczne zapisywanie treści marzeń sennych bezpośrednio po przebudzeniu może być pierwszym krokiem do uzyskania świadomości w trakcie snów.

  • Wybudzanie – ta technika polega na ustawieniu budzika na 5 godzin po zaśnięciu. Po zadzwonieniu alarmu należy przebudzić się i za chwilę zasnąć z powrotem. Celem tego zabiegu jest wprowadzenie umysłu bezpośrednio do fazy snu REM, w której to możliwe jest świadome śnienie.

  • MILD – podobnie, jak w wyżej wskazanej technice, również MILD polega na przebudzeniu się po 5 godzinach. Wówczas należy świadomie postanowić, że następna część snu będzie przeżyta świadomie.

  • SSILD – jak powyżej, SSILD także wymaga obudzenia się po 5 godzinach snu. Jednak w stanie czuwania należy skupić się na zmysłach – dźwiękach, widokach i zapachach. Stan ten powinien trwać około 20 sekund, a następnie znów należy udać się do łóżka.

Świadome sny istnieją, a niektórzy badacze wierzą, że większość osób jest w stanie osiągnąć ten stan dzięki systematycznemu stosowaniu niektórych technik wskazanych powyżej.

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.