Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 12, 2017 in Nie samym wnętrzem... |

Opieka nad noworodkiem – o czym warto pamiętać?

Opieka nad noworodkiem – o czym warto pamiętać?

Noworodek wymaga specjalnej opieki. Dotyczy to nie tylko jedzenia czy mycia, ale także snu. Początkowo dziecko śpi bardzo długo, dlatego tak istotne jest, aby podczas tego okresu dbać o właściwe warunki również pod tym kątem. Jak układać noworodka do snu, jak przygotować łóżeczko i co zrobić, aby sen dziecka nie został zaburzony?
Noworodek powinien mieć własne łóżko. Może się oczywiście zdarzyć, że dziecko nie będzie chciało spać samo, jednak samodzielne dziecięce łóżeczko jest standardem. W łóżeczku podczas snu dziecka nie powinny znajdować się żadne przedmioty poza materacem i cienkim kocykiem. Niebezpieczne są zarówno miękkie poduszki, jak i ochraniacze.

 

Tego typu przedmioty w łóżeczku mogą być przyczyną uduszenia. Istotne jest również właściwe ułożenie noworodka do snu. Tak małe dziecko nie umie bowiem zmieniać pozycji na bardziej wygodną, dlatego już od początku rodzice muszą ułożyć je jak najbardziej właściwie. Bezpieczną pozycją w przypadku małych dzieci jest leżenie na plecach. Ta pozycja jest rekomendowana zwłaszcza na noc lub w czasie, gdy dziecko długo śpi bez przerw. Pozycja na brzuchu uznawana jest za mało bezpieczną, jednak pozwala na naturalne ćwiczenie mięśni, dlatego można tak układać noworodka, jeśli cały czas snu jest on obserwowany przez osobę dorosłą.